reklama

Čo Američania robia lepšie ako my Slováci

Pred pár mesiacmi som mala blog Čo je na Slovensku lepšie ako v Amerike, kde som písala o tom, čo sa mi na Slovensku páči viac ako v Amerike, kde som žila 16 rokov. Už skoro rok som naspäť na Slovensku a nedá mi to ale pozorovať rozdiely medzi obidvami krajinami, ktoré nazývam svojím domovom.  Keď som ten blog napísala, dostala som veľa blahoprajných emailov a komentov od rôznych národovcov a fujarových spolkov, že “dobre si napísala, Američania sú debili a Slovensko je naj”, a podobne. Ale aj som dostala komenty, že keď sa mi tak strašne nepáčilo v Amerike, tak určite som neuspela alebo tak, a že čo píšem je blbosť, lebo Slovensko je o ničom a kto môže odtiaľ padá von.  Pravdou je, že ja nie som ani pro ani proti – americká a takisto nie som ani pro a ani proti-slovenská. Ja len pozorujem a beriem život tak ako vidím a píšem to, čo pozorujem. Snaziť sa nejak zaškatuľkovať na jednu alebo druhú stranu nie je môj štýl, lebo to už hraničí s fanatizmom a všetci vieme, kam také myslenie môže viesť. Nie je to reálne. Život má veľa dobrých aj zlých vecí v sebe, Amerika a Slovensko nie sú vynimkou.  Američania robia veľa vecí hrozne zle (o tom nabudúce), ale aj hrozne dobre a môžeme sa od nich tu na Slovensku pokojne učiť a verte, bolo by nám lepšie: For English Version Scroll Down

Písmo: A- | A+
Diskusia  (179)

1.Patriotizmus / Národná hrdosť

V Amerike je úplne bežne vidieť americké zástavy na autách, pred domami, v obchodoch, na tričkách a vôbec sú vychovávaní k tomu, aby mali rešpekt voči svojej histórii a súčasnému postaveniu svojej krajiny na svete. Na rozdiel od Slovákov, my skôr nadávame na našu históriu, sme nespokojní, sťažujeme sa na predošlý komunizmus alebo na Nemcov. Ako národ sme mladý a budujeme si identitu takú vlastnú v podstate až teraz. Ale nemožeme čakať, že v nás vláda vzbudí nejaké národné cítenie, alebo že to urobí niekto za nás, jednoducho, že to len tak príde. Je to na každom z nás, aby si začal (alebo pokračoval) vážiť si svoje korene a miesto, kde žije so všetkým, čo k tomu patrí. Je dôležité, aby človek tú svoju národnú hrdosť ukázal a preukazoval stále, nielen na hokeji. Jasné, že je čo na krajine zdokonaľovať, ale môžeme prejaviť Slovensku lásku aj takému, aké je: mladé, trochu také ešte nevyrysované, ale s o to väčším potenciálom. A snáď sa tá masová energia lásky spojí a slovenská zem nám pošle lásku naspäť. Nejak tak základy života fungujú. Dostaneš naspäť, len to, čo dáš. A keď vyššia sila chce, tak niekedy aj viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Úsmev

“Úsmev, úsmev, to je šanca premenená.” Známa slovenská pesnička to hovorí už dávno, ale napriek tomu my Slováci sa veľmi, veľmi málo usmievame. V Amerike sú ľudia na seba v takom bežnom kontakte usmievaví, priateľskí. Predavačky, šoféri autobusov, čašníci, doktori a celkovo, za deň som dostala v Amerike toľko úsmevov! A tu v priebehu dňa, aj keď cestujem električkou, vidím tak veľmi, veľmi veľa zachmúrených tvárí. Tam je bežné, že už aj v reštaurácii, keď vás obsluhujú, tak poviete “Hello” s úsmevom. Aj ja si radšej vyberiem úsmev ako nejakú namosúrenú tvár. Aj teraz, že ste sa zamračili? Usmejte sa. :-)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Small talk (bežný zdvorilostný pokec)

Toto v podstate nadväzuje na úsmev. Niekedy Američania prehodia len tak neformálny bežný pokec, či už o počasí alebo si navzájom pochvália psa alebo sa prihovoria dieťaťu alebo sa opýtaju, odkiaľ mám ten kabát. A to úplne neznámi ľudia, takí, ktorých stretávaš počas dňa, či už v budove pracoviska alebo na mieste, kde žiješ. Niekedy aj tu na Slovensku mi prepne a hodím “small-talk” ale väčšinou to ľudia nepochopia a pozerajú sa na mňa, či som normálna. Nie sme tu zvyknutí len tak byť jednoducho jeden k druhému vľúdni a priateľskí a povedať niečo vtipné a pekne len tak. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Zameranie sa na riešenie

Nedávno sa ma niekto opýtal, aký je najväčší rozdiel (v mojom ponímaní) medzi Američanmi a Slovákmi, niečo, čo nám bráni ísť ďalej. Prvé, čo ma napadlo bolo, že som si všimla, že na rozdiel od Američanov, my Slováci sme zameraní na ‘problém’ a nie na ‘riešenie’. A práve na riešenie sú Američania zameraní maximálne. A sú v tom fakt dobrí. Denno denne som videla v Sillicon Valley (prostredie odkiaľ nám vychádzajú najnovšie technológie už 20 rokov) ako riešia problémy a poskytujú riešenia ako na páse. A to sa aj najviac v práci hodnotí: Problem-solving. Jednoducho, to je v ich kultúre a v mentalite. Ak sa Slováka /Slovenky niečo opýtam, najprv mi vymenuje všetky problémy ktoré on /ona vidí v danej situácii. A tam to väčšinou aj končí, cítim až takú nejakú slovensku bezmocnosť nad problémom. Ja vždy navrhnem riešenie, lebo tak ja rozmýšľam a inak už nebudem, ale čo je divné, že moje riešenia vždy ostanú úplne ignorované. Akoby ľudia ani nevnímali. Sťažujú sa ďalej. Teraz si to tak testujem a schválne navrhujem riešenia, keď niekto lamentuje alebo sa sťažuje. Vychádza mi to bohužiaľ tak, že máme problém s tým, že máme problém. A to je začarovaný kruh, nie? Takže riešenie je, zamerajme pozornosť na riešenie problému a nie tak až na problém samotný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Podpora malého podnikania

Američania sú veľmi zameraní na business, sledujem to aj na mojom synovcovi, čo žije v Amerike. Keď sa hral na obchod, tak hlavne čo ponúkal, boli kreditky a pôžičky a vedel, že môže účtovať viac na úrokoch ako keď si od neho “kúpim” autíčko. Hovorí sa, že malé podnikanie je to, čo spravilo Ameriku veľkou, lebo veľakrát z tých malých obchodíkov sa stali obrovské svetové firmy. Tu ako tak počúvam, je veľmi komplikované začať len tak byť na voľnej nohe. Musíš otvoriť živnosť a hneď platiť odvody (okrem uľavy prvy rok), aj keď človek ešte nič nezarobil. Už len to je nielen odstrašujúce, ale aj odraďujúce a sorry, vláda, ale vedie to k tomu, aby ľudia hľadali obkľuky. A tým pádom je to celé o ničom. V Amerike hocikto, kto chce, môže začať vlastný business už dnes. Nemusíš platiť žiadne odvody, musíš platiť len dane na konci roka. A je to na tebe, že si na ne počas roka odkladáš. Nemusíš mať žiadne špeciálne povolenia založiť si firmu a ani špeciálny kurz. Môžeš podnikať v tom, v čom chceš, a to hneď. Brána je otvorená. Tak otvorme brány aj slovenským podnikateľom.

6. Kvalita vý robkov

Všimla som si, že niektoré naše bežné výrobky, čo sa tu dajú kúpiť, sú nejaká tretia či piata skupina kvality. Viem, že sa to už tak nemerá, ale také bežné veci, ako napríklad alobal, je taký tenký, že sa nič s ním nedá robiť a úplne sa rozpadá. Až neskôr som si všimla vo väčšom obchode, že je viac hrúbok. Ale len tak bežne sa dá kúpiť len úplne na nič alobal. V Amerike je alobal hrubý a extra-hrubý. Tak isto, aj tu aj tam sú výrobky “Made in China”. Ale, tu som napriklad už na druhej otočnej kancelárskej stoličke “Made in China”. Prvú som vrátila do obchodu, lebo bola roztrhnutá už pri vybaľovaní. Tej druhej sa zas operadlo kývalo tak, že sa na nej nedalo sedieť. Aj tú som reklamovala. Srandou je, a nie som ekonóm, ale ako tomu mám rozumieť, keďže obidve stoličky stáli približne toľko, koľko by som za ne platila v Amerike? 

7. Čestnosť

Tu som si všimla, že veľakrát sa ľudia snažia získať niečo na úkor druhého. Či už je to je tým, že čašník donesie bloček, čo už bol s obedným menu vytlačený predtým alebo aj to, že sa niekedy robia že nefunguje pokladňa alebo prístroj na kreditky. Nie sme sprostí a takéto veci sú v Amerike veľmi, veľmi zriedkavé. Tam by si to nikto nedovolil, lebo to, čo by nasledovalo ako trest, strata zamestania alebo pokuta, tak to nestojí za tých pár drobných. Na jednej našej roddinej svadbe údajne ukradli kuchári a čašníci toľko jedla, že to bolo vidno aj na nedostatku na svadobných stoloch. Tak vážne, to akože sme na tom tak zle že nemáme čo jesť? Tak nejak si jednoducho berieme jeden od druhého, ale ja si myslím, že to je zlé, že nakoniec ukracujeme sami seba. To je karma. Ani by sme to už nemuseli, ale vychádza my to tak, že asi sme takí chamtiví. A na komunizmus by som túto narodnú črtu už nezhadzovala.

8. Dopravné predpisy a značenia

Z amerického značenia a dopravných predpisov by si mohla brať príklad celá Európa, nielen my. Tam sú značky a celý dopravný system urobené tak, aby to hocikdo pochopil. Čísla ciest sú riadne vyznačené, a to tak, aby si mal čas zaradiť sa a nie až po odbočke, ako je to tu. Potom je buď sever, juh, východ západ, a to je celé. Jednoduchý system, ktorý má logiku pre ľudí zo všetkých krajín, aj pre tých, čo nevedia anglicky.

Určite by sa dalo vymenovať ešte oveľa viac vecí, ale o tých zase nabudúce. A na záver, citát ktory tušim priradujú Albertovi Einsteinovi: “Len idiot robí jednu a tú istú vec stále rovnako, a očakáva ine výsledky.” 

----

ENGLISH VERSION

What Americans do Better Than Slovaks

Few months ago I shared a blog (link), where I compared my life in Slovakia versus my life in America, focusing on what I saw as the advantage of living in Slovakia. I had lived in the States for sixteen years and last year I returned to my home country Slovakia. I can’t help but notice and compare the way of living and mentalities of both countries. I have received a lot of grateful comments and emails upon publishing the abovementioned blog, various people thanking me for finally seeing how evil America is and how great Slovakia really is. At the same time, I have received comments and emails from Slovaks living in the United States ‘disagreeing’ with my experience. As if such thing even exists: disagreeing with somebody else’s experience, but hence it happened. People assumed I must have hated the United States since I moved back and wrote ten things I like about being in Slovakia. Seemed like readers split into two groups: Slovakia-lovers and my-experience-haters. 


This may come as a shock, but I am actually taking no sides whatsoever. I am merely observing and comparing the two lives I have been living. I see good and bad in both countries, just like I see good and bad in a person. Just like there is the Sun and the Moon, just like there is a day and night. I would refrain from putting a label on anything by default, as that is plain unrealistic and fanatic. And we all know, where extreme and fanatics can lead. I am neither pro-slovak or anti-slovak, nor am I pro-american or anti-american. I simply am. Both counties do things well and not so well and now I am listing few things I believe Americans do better and us Slovaks could get inspired. “Be the change you wish to see in the World”:

1. Patriotism

It is very common to see signs of patriotism in everyday life in America. You can see the star-spangled banner on cars, houses, t-shirts, pretty much you see it quite few times throughout a day. Overall I sense a large patriotic honor and pride in Americans than I do in Slovaks. On contrary, Slovaks complain a lot about their history, communism or wars. We are a very young nation and we are just now building our identity. It should be exciting time for us all, living these trying yet hopeful times. We are now given the chance to participate and to form our nation for us and for our children. It is important to feel proud for the piece of land we call our own. The one that gave us our roots, the one that served as a home to our ancestors for thousand years and holds the painted treasure chest of our traditions. I wish for Slovaks to start (or to continue) to love our little country and not wait till someone will make it better for us. We all have to send some love to our country and to the land where Slovakia spans. Only then, can we expect to receive love back. That’s the law of the Universe, you only get what you put in. And perhaps a little more, if higher power decides so.

2. Smile

Americans smile. Slovaks rarely. In the States, in my everyday life I see so many smiles. At coffee shops, bus drivers, or just passer-bys. I see so many frowns here in Slovakia. Just a regular restaurant visit and you are greeted with a smile in States. Or you get on a plane, you get a smile. You buy gas, you get a smile. You buy coffee, you get a smile. In Slovakia, you get a neutral face at best. Even now, if you are a Slovak you are probably frowning, saying why should I smile? And I say, just smile.

3. Small talk

This is similar to the previous category: smiling. Just a random chitty chat sometimes makes your day nicer and brighter. Americans chat about whatever, even if you are a complete stranger. They compliment your dog, your coat or warn you about the coming rain. While in Slovakia, I sometimes do the small-talk but I don’t think people understand what I am trying to do. Most of time they just look at me puzzled. 

4. Focus on Problem Solving

Someone asked me recently: “What do you see as biggest difference between the Slovaks and the Americans? What prevents us from going further as much as we could?” First thing that came to my mind was that I noticed, Slovaks focus on problem rather than on a solution. Americans are very problem-solving oriented and having problem-solving skills is what gets you ahead in any job. I observed and learned this first hand while working in California’s Sillicon Valley, the mecca of technology. Problems were to be solved daily, and solved they were. At a lighting speed. I noticed that Slovaks LOVE to talk about problems. Any problems. Not solutions. In a train of random conversation with a Slovak, I usually automatically suggest a solution. What I also noticed however is that my solution is neither expected nor wanted. At most times it is completely ignored. The Slovaks keeps on complaining and are therefore stuck in this viscous circle. Their problem is the problem. And so it keeps repeating until problem becomes a solution.

5. Open for Small Business

We need to make laws that will promote small business growth and not discourage people with business ideas due to the bureaucratic difficulties. Americans are very business savvy and it shows; you see little kids rasing money making lemonade for 50 cents on steaming summer days. It is a common knowledge that it was the small businesses that made America the economic superpower. The most simple ideas have turned into large worldwide corporations. We have to make it easy, super-easy for people to start their own business. I know to be a registered freelancer here in Slovakia, you have to start paying taxes right away (well except the for the first year exemption). For example that is totally against the freelancer. A starting business normally have problems with cash flow, it is a known fact. For comparison, in the States, I can start freelance today and will figure out my taxes towards the end of the year, when I file my tax return. Ready, set, go. If we are to get ahead, the laws need to support small businesses. It’s an absolute must.

6. Product Quality

Everyday products are not such good quality here in Slovakia, in comparison with the States. For example a simple aluminum foil is so thin here in Slovakia that I didn’t manage to use it properly for anything I had used it for thus far. It always broke. Only then I realized, in a bigger store, that there are different thicknesses of foil. The commonly sold one is the thinnest, totally unusable. In the States, there is thick aluminum foil as standard and then there is Heavy Duty foil. Just things like that. The US has stuff made in China as well but there quality differs as well. I am already on my second rotating chair. First one came broken right out of the box and the second one, has the seat floating left and right, making it impossible to sit on. And the thing that gets my head shaking most is the price. It is pretty much the same as in the States where I am pretty sure I would get a chair I am happy with.

7. Honor system

I noticed it is very common that people try to take advantage here. Whether it is at the expense of a person, or government. Not always I get a cashier’s receipt and sometimes the credit card machine is “broken.” We are not stupid. This is very rare in the States. The consequences of doing such thing are much more severe than the gain of the fraud. One could lose their job, be sued or got their credit all screwed up. Recently, at friend’s wedding, the cooks and the servers allegedly stole food. It was to such extend that it was noticeable at the wedding tables. Seriously, would they go hungry if they haven’t stolen? Or is it just greed? I think at the end of a day, steeling will not get you ahead and you are just creating bad karma. And I would not blame this national feature at the communism anymore either. That was quarter century ago.

8. Traffic system

Traffic is so incredibly easy in the US, that entire Europe should take an example there. Roads are clearly numbered, and logically marked North, South, East, West. Here I find out whether I made a correct turn only after I have made it. It is a very basic yet functioning system that is easy to understand for people from all over the world. Also, it is safer, as they put barriers and warnings wherever there is increased danger.

There are many inspirations to be borrowed but will do that next time. In closure, I would like to with share a quote (probably falsly) attributed to Albert Einstein: "The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results."

Daniela Husarova

Daniela Husarova

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po sestnastich rokoch zivota stravenych v USA som sa vratila na Slovensko. Tento odstup mi umoznuje pozriet sa na tuto krajinu inak a budem pisat o tom co v tomto akvariu ja zvonka vidim. Som graficka dizajnerka, ktora rada cestuje, pise, cvici jogu, spoznava nove kultury a hlavne si vsima ten rozmanity svet co je vsade tak "inaksie isty." Rada sa podelim o svoje skusenosti ktore na tejto ceste ziskavam.----I returned to my home country Slovakia, after sixteen years living in the United States. Having this unique point of view allows me to see things from outside of a fish tank I will be writing about everything I see in your world that is so similarly different and will also be sharing me experiences on this journey.About me:I am a graphic designer who likes writing, art, yoga and traveling. Basically I am interested in this thing called life.www.danielahusarova.comtwitter.com/DHusarova Zoznam autorových rubrík:  Aj to je SlovenskoSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu